Engelli Öğrencilerden Gölge Oyunu

Engelli öğrencilerin gölge oyunu

445

Engelli öğrenciler “vatan sevgisini” anlatacak.

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) desteğiyle zihinsel engelli öğrencilerce hazırlanan “Vatan Sevgisine Engel Yoktur” adlı gölge oyunu, Türkiye turnesine çıkıyor.
Vatan sevgisinin, milli birlik ve beraberlik ruhunun Bakanlık tarafından kuşaktan kuşağa aktarılması amacıyla hafif zihinsel yetersizliği bulunan engelli öğrencileri içine alan bir proje başlatıldı. Öğrenciler, gölge oyunuyla yüzlerce çocuğa milli birlik ve beraberlik ruhunu anlatacak.
MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yürütülen projeyle özel eğitim meslek okulundan 17 engelli öğrenci, “Vatan Sevgisine Engel Yoktur” isimli oyunu Türkiye genelindeki yaşıtları için sahneye taşıyacak.

Türkiyeyi Gezecek

Oyun, Türkiye’de 7 bölge ve 7 ilde sahnelenecek. Bu kapsamda, 22 Ekim’de Samsun’da, 25 Ekim’de Erzurum’da, 28 Ekim’de Ankara‘da izlenebilecek. 12 Kasım’da İzmir’de, 14 Kasım’da Bursa’da, 26 Kasım’da Şanlıurfa’da ve 29 Kasım’da ise Mersin’de gösterime sunulacak.
Engelli öğrenciler gölge oyunu ile Türkiye’nin dört bir yanındaki yüzlerce öğrenciye ulaşabilecek.

Gölge Oyunu Nedir?

Geleneksel olarak hayvan derilerinden yapılan perdeler gerilerek yapılır. Endonezya, Çin ve Hindistan kültürlerinden 10. yüzyıl da yayıldığı düşünülmektedir. Anadolu’ya ise 16.yüzyıl da gelmiş olduğu tahmin edilmektedir. Zamanla Türkler yaratıcılıklarını katmış 19. yüzyılda Mısır’ı ziyaret eden gezginler oyunda Hacivat ve Karagöz’ü görünce oyunun  Mısırlılara Türklerin getirdiğini düşünmüşler.Oyun ilk başta 28 farklı Hacivat ve Karagöz oyunundan oluşurdu. Farklı yörelere ait  insanlar Zenne, Karagözün karısı vb. kişiler oyunda yer alırdı.Zamanla türemiştir.Mukaddime(giriş), muhavere(atışma),Fasıl(asıl amacın oyunun serğilendigi bölüm),Bitiş olmak üzere 4 bölüme ayrılırdı.Geleneksel oyunlar arasında yer alan gölge oyununun çocukların gelişimleri üzerinde de etkileri bulunmaktadır. Küçük büyük pek çok kişinin severek ve eğlenerek seyretmesini sağlayan oyun aynı zamanda izleyicileri düşünmeye de teşvik etmektedir. Gerçekleşecek turneyle Türkiye’nin farklı okullarındaki öğrenciler unutamayacakları bir gün yaşayacak..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.